საგანი |
ქართული ენა |
კლასი
|
მესამე
|
მასწავლებელი
|
თამარ მაისურაძე
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
26 მოსწავლე, არც ერთი მოსწავლე არ არის სპეციალური
საგანმანათლებლო
საჭიროების
მქონე
|
თემა
|
,,ერთი მანეთის შოვნა’’ (ქართული ხალხური ზღაპარი)
|
გაკვეთილის ხანგრძლივობა
|
40 წთ
|
გაკვეთილის ტიპი
|
სტანდარტული
|
გაკვეთილის სასწავლო მიზანი
|
მოსწავლემ შეძლოს ტექსტის წაკითხვა, შინაარსის გაგება, გააზრება, საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა პერსონაჟის
მიმართ
და
მათი
დახასიათება;
მათი
ქცევის
მოტივის
განსაზღვრა;
არგუმენტირებული
მსჯელობა
ტექსტში
განსახლილველი
თემის ირგვლივ;
|
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა
|
მოსწავლეები ფლობენ კითხვის მარტივ სტრატეგიებს; ტექსტის მოსმენის,
გააზრების
უნარებს;
ასევე
შეუძლიათ
საკუთარი
მოსაზრებების
გამოხატვა
ამა
თუ
იმ
საკითხის
მიმართ;
|
მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმები
|
საერთო საკლასო , ინდივიდუალური .
|
მოსალოდნელი შედეგები
|
ქართ.დაწყ(I)3. მოსწავლეს
შეუძლია
პირადი
დამოკიდებულების
გამოხატვა
ტექსტის
თემის,
მასში
განხილული
საკითხების
მიმართ;
მხატვრული
ნაწარმოების
პერსონაჟ(ებ)ის, მისი/მათი ქცევის
შეფასება
და
საკუთარი
თვალსაზრისის
ახსნა.
ქართ.დაწყ.(I).7. მოსწავლემ უნდა შეძლოს
სტანდარტით
განსაზღვრული
სხვადასხვა
ტიპის
ტექსტების
წაკითხვა, გაგება-გააზრება;
ქართ.დაწყ.(I)9 . წაკითხული
ტექსტის
მიმართ
პირადი
დამოკიდებულების
გამოხატვა
და
ახსნა;
ტექსტის
თემის
და/ან მასში
განხილული
კონკრეტული
საკითხების
შეფასება.
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
აქტივობის შედეგი
|
აქტივობის განხორციელების მეთოდი
|
რესურსი
|
დრო
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
აქტივობაN1საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება.
გაკვეთილის
თემის, მიზნისა
და
შეფასების
რუბრიკების
გაცნობა.
საუბარი
თუ
რა
მეთოდებს,
აქტივობებსა
და
რესურსებს გამოვიყენებ
მიზნის
მისაღწევად,
შევახსენებ,
რომ
აუცილებელია
ვიყოთ
ყურადღებით.
და
დაიცვან
გაკვეთილზე
ქცევის
წესები
.
|
მოსწავლეები იქნებიან მოტივირებულნი. წინასწარ განსაზღვრავენ მოსალოდნელ შედეგს ეცოდინებათ გაკვეთილის თემა , მიზანი,განსახორციელებელი აქტივობები დაშეფასების კრიტერიუმები.
|
ვერბალური ახსნა
|
მაგნიტური დაფა, პლაკატი-მიზნების მთა, შეფასების რუბრიკა;
|
2 წთ
|
საერთო საკლასო
|
I ფაზა
აქტივობა 2. გამოწვევის ფაზაზე კითხვა-პასუხის
რეჟიმში
წავმართავ
მუშაობას. (რა არის მათი აზრით
წარმატება?
რა
შეიძლება
იყოს
წარმატების
ფორმულა?
(გამოთქმული
მოსაზრებები
დაიწერება
მასწავლებლის
მიერ
დაფაზე) რა ფაქტორებმა
შეიძლება
შეგვიშალოს
ხელი
წარმატების
მიღწევაში?
რა
გრძნობა
შეიძლება
დაგვეუფლოს
წარმატების
მიღწევისას
?მარცხის
განცდისას? რა დამოკიდებულება,რა გრძნობა შეიძლება
გაუჩნდეს
ჩვენს
ახლობლებს
ჩვენს
მიმართ,
როცა
ვაღწევთ
/ან
ვერ
ვაღწევთ
ამა
თუ
იმ
წარმატებას?
... თემის
მაპროვოცირებელი
კითხვების
დასმით
ვცდილობ
გავააქტიურო
მოსწავლეები,
დავაინტერესო,
გამოვიწვიო
მათი
ჩართულობა
და
ავუმაღლო მოტივაცია;
შევქმნა
ფონი
თემის
გასავრცობად;
|
მოსწავლეები შეძლებენ კითხვა -პასუხის რეჟიმში ჩართვით გააქტიურებას, ინტერესის გაღვივების
შემდეგ
მათთვის
საინტერესო
იქნება
უშუალოდ
ტექსტის
გაცნობა.
|
კითხვა-პასუხი
|
ადამიანური რესურსი
მაგნიტური დაფა,მარკერი
|
5 წთ
|
საერთო საკლასო.
|
II ფაზა
აქტივობაN3 ტექსტის კითხვა და ანალიზი
ტექსტის პირველ ნაწილს კითხულობს მასწავლებელი. მეორე ნაწილს
ინდივიდუალურად
კითხულობენ
თავად
მოსწავლეები.
მონიშნავენ
მათთვის
საინტერესო
ეპიზოდებს.
აქტივობა გრძელდება კითხვა-პასუხის რეჟიმში მთელ კლასთან. იმსჯელებენ, უპასუხებენ გაგება-გააზრებაზე
ორიენტირებულ
შეკითხვებს
და
ასევე
იმსჯელებენ
ცალკეული
პერსონაჟის
ქცევაზე,
მათი
ქცევის
მოტივზე,
იმსჯელებენ
რა
მოეწონათ
ან
არ
მოეწონათ
და
რატომ?
|
მასწავლებლის ხმამაღალი კითხვისას მოსწავლე შეძლებს
ტექსტის
სტრუქტურისა
და
კითხვის
პროცესის
გააზრებას.
შეძლებენ ტექსტის შინაარსის გაგებას, ფაქტებითა და საკუთარი და საკუთარი შეხედულებისამებრ პერსონაჟის დახსიათებას.
შეძლებენ
დასკვნების
გაკეთებას;
|
ტექსტის კითხვა ;
კითხვა-პასუხი; მსჯელობა საკითხის ირგვლივ
|
ქართული ენის სახელმძღვანელო ტექსტი-
,,ერთი მანეთის შოვნა’’
|
15 წთ
|
საერთო საკლასო
|
აქტივობა N4 .,,ცხელი სკამი’’ მასწავლებლის
გადაწყვეტილებით
ერთი
მოსწავლე
გამოდის
კლასიდან
და
ჯდება
მისთვის
განკუთვნილ
სკამზე.ირგებს
ერთ-ერთი პერსონაჟის
როლს,
რის
შემდეგაც
ის
პასუხობს
ყველა
იმ
შეკითხვაზე,
რაც
ამ
პერსონაჟის
მიმართ
დაებადებათ
მოსწავლეებს.
ყველაზე
ორიგინალური
კითხვის
ავტორი
მოირგებს
შემდეგ
მეორე
პერსონაჟის
როლს
და
ჩაანაცვლებს
მას.
|
მოსწავლე თავად მოირგებს ამა თუ იმ პერსონაჟის როლს, მოსწავლე შეძლებს დეტალების, პერსონაჟის გრძნობისა
და
განცდის
გათავისებას,
შეძლებენ
შინაარსის უკეთ გააზრებას,
გაგებას,გათავსებას. აქტივობა
ხელს
შეუწობს
როგორც
ინტერესის
გაღვივებას,
მაქსიმალურ
ჩართულობას,
ასევე
ფანტაზიისა
და
წარმოსახვის
უნარის
განვითარებას.
|
,,ცხელი სკამი’’
|
ადამიანური რესურსი; შესაბამისი ატრიბუტიკა ;
|
10 წთ
|
ინდივიდუალური; საერთო საკლასო ;
|
III ფაზა
აქტივობა N6 მოსწავლეთა ჩართულობით
გაკვეთილის შეჯამება/შეფასება.
მოსწავლეები აფასებენ გაკვეთილს გაკვეთილის აქტივობებს, პასუხობენ
კითხვებს:
-რა ასწავლათ დღევანდელმა გაკვეთილმა? რა იყო ტექსტის
მთავარი
აზრი?
მასწავლებელი კვლავ მიუბრუნდება მიზნების მთასა
და
შეფასების
რუბრიკებს:
-წავიკითხეთ და გავიაზრეთ ტექსტი?
-გამოვხატეთ პირადი დამოკიდებულება მოთხრობის თემისა
და
პერსონაჟთა
ქცევის
მიმართ?
ბოლოს მასწავლებელი აჩვენებს ვიდეოს ,,წარმატების 8 საიდუმლო’’რის შემდეგაც
შეაჯამებენ
დ შეადარებენ
გაკვეთილის
დასაწყისში
მათ
მიერ
გამოთქმულ
მოსაზრებას
წარმატების
ფორმულასთან
დაკავშირებით
.
|
მოსწავლე შეაფასებს გაკვეთილს და თავად გამოაქვს დასკვნა გავიდა
თუ
არა
დღის
ბოლოს
შედეგზე,
მიაღწიეს
თუ
არა
გაკვეთილის
ბოლოს
სასურველ
წარმატებას.
|
ვერბალური
ინფორმაციული
|
დაფა, პროექტორი
კომპიუტერი
Movie marker-ში შექმნილი ელ,რესურს ,,წარმატების 8 საიდუმლო ’’
|
4 წთ
|
საერთო საკლასო
|
აქტივობა N 7საშინაო დავალების მიცემა. დაწერონ ერთ-ერთი პერსონაჟის დახასიათება , მოსწავლეებს
დაურიგდებათ
პერსონაჟის
რუკის
სქემა
, რომელსაც
შეავსებენ
სახლში
.
|
შეძლებენ კიდევ ერთხელ გაიაზრონ ამა თუ იმ პერსონაჟის ქმედება, მისი ხასიათის თავისებურება და გამოხატნონ
თავიანთი
დამოკიდებულება
მის
მიმართ
.
|
ვერბალური ახსნა
|
სახელმძღვანელო, რვეული . სქემატური მაორგანიზებელი რუკა.
|
2 წთ
|
საერთო საკლასო
|
აქტივობა N8 მოსწავლეთა შეფასება
მასწავლებელი შეაფასებს მოსწავლეებს,
აძლევს მათგანმავითარებელ შეფასებას კრიტერიუმებზე დაყრდნობით.
|
მოსწავლეები მიიღებენ დროულ უკუკავშირს,შეძლებენ როგორც
მიღწეული
შედეგის,
ასევე
არსებული ხარვეზების
გაანალიზებას.
|
ვერბალური
|
2წთ
|
შეფასების რუბრიკა
შეფასების საგანი
|
მაღალი
|
საშუალო
|
დაბალი
|
კითხვა
|
კითხულობს თავისუფლად
და დამოუკიდებლად, შესაბამისი
ინტონაციით;
|
კითხულობს თავისუფლად, დამოუკიდებლად,უჭირს
მხატვრულად
კითხვა,
შესაბამისი
ინტონაციის
დაცვით;
|
ვერ კითხულობს გამართულად , კითხვის დროს აკეთებს
არალოგიკურ
პაუზებს,
უჭირს
ზოგიერთი
სიტყვის
სწორად
წაკითხვა
;
|
ტექსტის გაგება-გააზრება
|
დამოუკიდებლად იაზრებს ტექსტს, პასუხობს
დასმულ
შეკითხვებს,
მოჰყავს
შესაბამისი
არგუმენტები.
|
იაზრებს ტექსტს, პასუხობს ფაქტებზე ორიენტირებულ კითხვებს, უჭირს
არგუმეტირებული
მსჯელობა.
|
უმეტესად უჭირს კითხვის გაგება და ვერ ახერხებს დასასბუტებულ მსჯელობაას.
|
პერსონაჟის დახასიათება
|
ახასიათებს პერსონაჟსა თუ მის ქცევას
, მოჰყავს
არგუმენტები
, შეუძლია
პირადი
შეხედულების
თავისუფლად
და
ლოგიკურად
გამოხატვა;
|
ახასიათებს პერსონაჟს , მსჯელობს
რა
მოეწონა
ან
რა
არ
მოეწონა
მის
ქცევაში
, მაგრამ
უჭირს საკუთარი
მოსაზრების
არგუმენტირება
|
ვერ გამოხატავს საკუთარ შეხედულებას
პერსონაჟის
მიმართ,
ორიენტირებულია
მხოლად
ზოგადი
ცნებით
ფრომურილებაზე(
კარგია,
ცუდია)
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий